صنعت فولاد و سیمان

صنایع فولاد و سیمان که به عنوان صنایع مادر از آنها میتوان نام برد یکی از قدیمی ترین صنایعی در ایران هستند که نه تنها تولید آنها در دهه های اخیر رشد قابل توجهی داشته است بلکه از قرنهاها پیش ایرانیان در تولید سیمان و فولاد با ساختن سدهای بزرگ و سازه های مستحکم قدیمی رکورد دار این صنعت محسوب میشوند.

امروزه مصرف سیمان در نقش نهاده‌ ساختمانی و عمرانی می‌تواند به عنوان یکی از شاخص‌های پیشرفت کشورها در نظر گرفته شود. در ایران حدود ۷۶ شرکت تولیدکننده در حوزه سیمان و کلینکر با ظرفیت اسمی حدود ۸۸ میلیون تن وجود دارد. ایران با تولید ۶۰ میلیون تن سیمان در سال ۲۰۲۰، در رتبه هفتم تولید در جهان قرار دارد و همچنین صنعت فولاد در ایران با تولید حدود ۳۲ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ و با جهش ۴ رتبه‌ای نسبت به سال ۲۰۱۶ در رتبه دهم دنیا قرار گرفته است. تولید فولاد ایران در سال‌های گذشته همواره روند افزایشی داشته و نسبت به ده سال گذشته نیز حدود ۳ برابر شده است! همچنین صنعت فولاد در ایران توانسته علاوه بر تأمین مصرف داخلی، در بین ده کشور صادرکننده فولاد خام نیز قرار گیرد.

روانکارهای مصرفی در این صنایع عمدتا واسکازین های سنتتیک، انواع هیدرولیک جات و… میباشد. روغن صنعت دامون با 25 سال سابقه در تامین این روانکارها فعال میباشد.